Laktik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

Laktik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Laktik Asit

Laktik Asit Nedir?

Laktik asit, her insanın vücudunda doğal olarak oluşan bir bileşiktir ve kas, kan ve çeşitli organlarda bulunabilir. Laktik asit, laktat ile aynı anlamda kullanılabilir. Laktat, laktik asidin sodyum ve potasyum tuzları olarak tanımlanabilir.

1780 yılında Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen bu organik hidroksi asidin kimyasal adı 2-hidroksipropanoyik asittir. Bu madde 1881 yılında ticari açıdan büyük ölçüde ekşimiş sütten elde edildiğinden dolayı süt asidi olarak da bilinir. Sütte bulunan laktozun laktik maya denilen bakteriler tarafından laktik asit haline getirildiği görülmektedir.

Laktik Asidin Oluşumu ve İşlevi

Temel kaynağı glikojen olan laktik asit, glikojen olarak adlandırılan karbonhidratın yıkımı sonucu oluşan bir yan üründür. Anaerobik glikoliz sonucunda pirüvat üretildiği zamanda kas hücreleri laktik asidi aerobik olarak enerji üretimine katmaya çalışır. Eğer kas hücresi üretilen tüm pirüvatı kullanma kapasitesine sahip değilse, pirüvat laktata dönüştürülür.

Vücutta Laktik Asit Birikimi

İnsan vücudunda oluşan laktik asit, yoğun egzersiz esnasında vücutta biriken bir bileşiktir. Bu birikme, vücutta yorgunluk ve ağrı oluşumuna neden olabilir. Bilimsel olarak açıklamak gerekirse, antrenmana başlarken vücudun glikoz ve karbonhidrat depoları dolu ve kullanıma hazırdır. Kaslar dinlenme halindeyken, kan akışı normal seyirde ve yeterli miktarda kan ve oksijen taşır.

Antrenmana başladıktan sonra vücut öncelikle glikojeni enerjiye çevirir. Karbonhidratın enerjiye çevrilmesi, kasların kasılması sonucu damarlarda kanın sıkışmasına ve daha az oksijenin kaslara ulaşmasına neden olur. Bu durumda vücut, oksijensiz ortamda enerji üretmeye başlar ve bu süreçte laktik asit birikimi artar.

Laktik Asidin Özellikleri Nelerdir?

  • Kimyasal adı 2-hidroksipropanoyik asit olan laktik asit, hem alkol hem de asit özelliği gösterir.
  • Bu bileşiğin moleküler ağırlığı 90.08 g/mol'dür. Yoğunluğu 1,2 g/cm³'tür.
  • pH değeri 25 derecede 2'nin altındadır.
  • Karboksi grubunda yer alır ve hidroksi grubuyla birlikte alfa-hidroksi asit oluşturur.
  • Çözelti içinde asidik gruptan bir proton kaybederek laktat iyonunu oluşturur. Bu iyon, suda ve etanolde kolaylıkla çözünür ve hidroskopiktir.

Laktik Asidin Etkileri Nelerdir?

  • Egzersiz sonrası kaslarda ağrı oluşmasına neden olur.
  • Kişinin daha çabuk yorulmasına sebep olur.
  • Diş çürümelerine neden olabilir.

Laktik Asit Nasıl Atılır?

Özellikle egzersizler sonrasında laktik asit birikmesi, kısa ve uzun vadede sorunlar yaşanmasına yol açabilir. Bu nedenle egzersiz sonrasında kendinize bir soğuma süresi ayırmanız gereklidir. Egzersizi aniden bırakmak yerine, bu enzimin neden olduğu ağrıların azalmasına yardımcı olacak bir soğuma programı uygulamak önemlidir.

Soğuma Adımları:

İlk Adım: Koşu, yürüyüş, bisiklet veya aerobik gibi düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz spor aktivitelerini belirli bir süre boyunca sürekli yaparak kaslarınızın bu duruma alışmasını sağlamalısınız. Düzenli yapılan egzersizler kasların kendisini yeni oksijen seviyesine adapte etmesine ve laktik asit birikiminin azalmasına yardımcı olur.

İkinci Adım: Egzersiz sonrasında kaslarınızı soğutmak için bir süre ayırmanız gereklidir. Örneğin, koşu yapıyorsanız, 10 dakika boyunca temponuzu düşürerek yürüyüş yapabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Soğuma işleminden sonra esneme hareketleri yapmanız önemlidir. Bu esneme hareketleri, spor sonrasında laktik asit birikimine bağlı kas ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Asidine Ne İyi Gelir?

Mide Asidine Ne İyi Gelir?

Kalsiyum Oksit

Kalsiyum Oksit

Popüler İçerikler

Asit Baz Dengesi

Asit Baz Dengesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Folik Asit Eksikliği

Folik Asit Eksikliği

Mide Asidi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Asidi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sanayide Kullanılan Asit ve Bazlar

Sanayide Kullanılan Asit ve Bazlar

Anyon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anyon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Asit Yağmurlarının Toprak Kimyasına Etkileri

Asit Yağmurlarının Toprak Kimyasına Etkileri

Güncel

Asitlerin Zararları Nelerdir?

Asitlerin Zararları Nelerdir?

Güncel

Sitrik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sitrik Asit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?